Ohlédnutí za porodem

12. září 2016 | 22.11 |

 Péťa se narodil 16.6.2010 ve 14.16. Na porod nevzpomínám ráda, ikdyž byl rychlý a trval asi 4 hodiny. Poslední dobou ale přemýšlím nad tím, že jsem to vlastně nezvládla sama a že mi provedli některé zásahy, které nejsou moc v pořádku. Celkově se mi nelíbí přístup k porodům v ČR. Nelíbí se mi to, jak doktoři na ženy spěchají, stresují je různými zásahy, urychlují porod atd. Nechci aby to vyznělo tak, jako že jsem nějaká zhýčkaná a nevážím si toho, že porod dopadl dobře a mám zdravé dítě. 

Samozřejmě, že jsem za to vděčná, jen mi prostě vadí, že jsem si nechala vše líbit. Urychlovali mi porod třeba tím, že mi propíchli vak blan a tím mi odešla plodová voda. Do té doby jsem byla celkem v pohodě, ale to co nastalo potom, to byla hrůza. Z téměř neznatelných bolestí se téměř okamžitě staly nesnesitelné bolesti snad po 2 minutách. Četla jsem, že tento zásah není moc dobrý a že nic neřeší. Radši bych měla delší porod, ale s tím, že by se rozjížděl pomalu a ne takhle naráz, to byl hrozný šok a úplně mě to rozhodilo. Pak mi taky tlačili na břicho, protože jsem Péťu nemohla vytlačit (ale zase tak dlouho to netrvalo a rodila jsem samozřejmě na lehátku v leže, což je prý ta nejhorší poloha na tlačení). To  tlačení na břicho je prý zakázané, ale vím, že to skoro všude v českých porodnicích dělají. A nástřih hráze bych si už taky nenechala udělat, když to přišlo k sobě a hojilo se to, byl to děs. Vím, že se argumentuje tím, že je to ochrana předtím, aby se to nepotrhalo samo, ale vím, že spousta žen porodila bez nástřihu i bez zranění. Omlouvám se, jestli tímto článkem vyděsím někoho, kdo ještě nemá děti, to jsem nechtěla.

Kdybych někdy měla ještě dítě (jako, že asi mít nebudu, Pavel už nechce, mě občas napadne, že bych chtěla, ale nechce se mi už podstupovat těhotenství a porod, mám z toho prostě strach a pak mám ještě jiné důvody proč ne, ale ty si s nechám pro sebe), tak bych chtěla rodit tak, abych si to řídila sama, protože rodím já a ne doktoři, ti by měli zasáhnout až, když se opravdu něco děje. Na porod doma bych asi neměla odvahu, ikdyž by mě to trochu lákalo, ale spíše někde v nějaké alternativní (to je dobré, že když se rodí přirozeně, tak se tomu říká alternativní) porodnici, jestli nějaká taková opravdu existuje. Taky mi vadilo, že mi Péťu nedali na břicho hned, ale odnesli ho, umyli, zabalili, že mu koukala jen hlava a pak mi ho teprve dali. No dali, ale jen asi na dvě hodiny, pak mi ho zase sebrali, že se prý musí zahřát (jako bych ho nemohla zahřát svým tělem) a dali mi ho až asi za 24 hodin. 

Pobyt na šestinedělí taky stál za to. Ikdyž našli se tam i hodné sestry, ale jedna, ta mi fakt dala zabrat. Asi dvě hodiny po porodu mě hnala do sprchy a měla řeči, ať jdu rychle, že jinak zašpiním podlahu krví. No ono to moc nejde, když jste po porodu a ještě zašitá. 

Abych to shrnula, myslím si, že pro porod je nejdůležitější, aby žena byla v klidu a cítila se v bezpečí a nikdo ji zbytečně nestresoval a nevyrušoval. Podle mě ty zásahy lékařů mnohdy nadělají více škody než užitku. Žena, která rodí je tam ten hlavní člověk a měla by být šéf situace.

A ještě pár fotek

DSCF2175

DSCF2129

IMG_0903

IMG_1129

Zpět na hlavní stranu blogu

 

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Ohlédnutí za porodem ava 13. 09. 2016 - 11:36
RE(2x): Ohlédnutí za porodem deerveru 13. 09. 2016 - 19:24