PCOS

18. říjen 2015 | 21.45 |
› 

 PCOS je zkratka pro syndrom polycystických vaječníků. Prý postihuje až 10% žen. Mezi příznaky patří nepravidelný MS cyklus, nadměrné ochlupení, riziko rozvoje cukrovky, padání vlasů, zvýšené mužské hormony v krvi, akné, přibírání na váze atd. Já jsem s touto nemocí byla diagnostikována někdy v roce 2012. Ale potýkala jsem se s ní již od puberty, jen jsem nevěděla  o co jde. Již od začátku jsem ale měla nepravidelný MS cyklus, který trval tak 2 až 2 a půl měsíce. Ale nikdy jsem to nějak neřešila, ve 23 letech jsem se seznámila se svým přítelem a nějakým zázrakem jsem otěhotněla. Asi tak dva roky po porodu se vše zhoršilo a poté, co jsem nedostala MS čtyři měsíce, objednala jsem se na gynekologii. Tam mi právě diagnostikovali na základě ultrazvuku PCOS a byla mi nasazena antikoncepce. Nějakou chvíli mi bylo lépe, ale pak jsem začala trpět velkými úzkostmí. Sklon k úzkostem mám asi v povaze, ale těmito léky se to zhoršilo.

Asi po roce a půl jsem tedy prášky vysadila. A MS se nedostavila 6 měsíců. Začala jsem vyhledávat o této nemoci všude různě po internetu, hlavně tedy na amerických stránkách. Doktoři mi totiž nebyli schopni pomoct, vždy mi jen řekli, že musím brát HA, že nic jiného se nedá dělat a když budu chtít otěhotnět, tak budu muset podstoupit hormonální léčbu. Rozhodla jsem se tedy, že si pomůžu sama. 

Dočetla jsem se, že PCOS není nemoc vaječníků, cysty, které se u této nemoci tvoří na vaječnících, nejsou příčinou této nemoci, ale jen příznakem. Cysty nejsou správné označení, jedná se jen o vajíčka, která nebyla schopna dozrát a uvolnit se z vaječníku, nedochází tedy k ovulaci.  PCOS je metabolická porucha a její příčinou je inzulínová rezistence.

Upravila jsem tedy svůj jídelníček a pozitivní změny se dostavily. Ale o tom zase příště...A také jsem začala cvičit hormonální jógu dle Dinah Rodrigez, o té také napíšu v některém z příštích článků.

Obrázek z : http://thefyldeclinic.co.uk/

Nalevo nornální vaječník, napravo polycystický vaječník

Zpět na hlavní stranu blogu

 

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: PCOS malá marioneta 19. 10. 2015 - 10:15