Zahrada

9. duben 2016 | 12.16 |

 Narodila jsem se v Praze a žila jsem tam 24 let. Bydlely jsme s mámou a sestrou v bytě v činžáku na Smíchově. Když mi bylo 24 let a byla jsem asi v osmém měsíci těhotenství, tak jsme se s Pavlem přestěhovali na venkov. Konkrétně do Kytína, to je malá vesnička kousek od Mníšku pod Brdy. Bydlíme v domku se zahradou, máme ho pronajatý. Jsem tady spokojená, tedy kromě toho, že musím dojíždět do Prahy do práce. 

Ale nejvíc nadšená jsem ze zahrady. Máme ji docela velkou, odhadem tak 1 000 m2. Samozřejmě máme záhony a snažíme se pěstovat trochu vlastní zeleniny. Každý rok sázíme rajčata, brambory, cukety, hrášek, řepu. Některé plodiny jsme zkoušeli jen jeden rok, protože se jim nedařilo. Třeba taková kedlubna - nahoře na listech byla plná vajíček a housenek bělásků a bulvy zase žraly slimáci. Se slimáky je to vůbec těžký. Nechci používat takové ty modré granulky, Vanish, přijde mi to moc chemické a nechci se bát, že se tím otráví nějaké jiné zvíře nebo že se to dostane do té zeleniny. Loni jsme zkoušeli dát do kelímků pivo, prý slimákům chutná, a utopí se v něm. Je to pravda, chutnalo jim velmi, ale bohužel se jen napily a zase si spokojeně vylezly a šly na naše saláty. Ale našla jsem na interneru tip, jak na to. Vezme se pet láhev, naleje se pivo zahrabe se naležato částečně do hlíny a nahoře se vyřízne obdélníkový otvor a z téhle pasti by už vylézt neměly. Letos jsem si koupila Ferramol, je to nějaká sloučenina železa a fosforu a mělo by to slimáky zabít, ale jinak je to přírodní prostředek a jiným tvorům není nebezpečný. Tak jsem zvědavá. Loni mi totiž slimáci sežraly všechny sazenice salátu, které jsem dostala od kolegyně. Tak už jsem s nima ztratila trpělivost.

No ještě jsem zkoušela pěstovat lilek, ten byl ale moc malý, nejspíš by potřeboval do skleníku. Pak ředkvičky, nevím proč, ale byly extrémně pálivé, i na mě, a to mám pálivé věci ráda. Židovskou třešeň, ačokču, lufu - z toho nic nebylo.

Letos tedy budeme vysazovat salát ledový, římský, kudrnatý, rajčata, růžičkovou kapustu, brambory, hrášek, mrkev, řepu a cuketu. Už mám zasázeno a mám to doma v teple, zatím roste salát a cuketa. Rajčata a cukety sázíme až po ledových mužích. Salát jsem některý už dala na záhon, taky mrkev, řepu, hrášek. Tak uvidíme, jak se letos zadaří. Některé roky jsme měli obrovskou úrodu rajčat, ale některé roky je napadla plíseň a bylo jich málo. Jediné co nezklame, jsou cukety, těch je vždy nadbytek, tak je nosím kolegyním.

Fotky z předešlých let

IMG_0184

IMG_0196

IMG_0625

IMG_0626

Zpět na hlavní stranu blogu

 

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Zahrada hroznetajne 09. 04. 2016 - 15:21